DSC_7360su.remeliu

Sveiki apsilankę vienintelio puli veislės veislyno Lietuvoje “PRIMA ENSO” svetainėje. Veislynas priklauso Lietuvos kinologų draugijos ir FCI sistemai.

Kai pirmą kartą pamatėme pulį, nusistebėjome “Ir ko tik žmonės neprisigalvoja…”. Tačiau šie šunys sudomino, pradėjome rinkti informaciją. Vienas veislynas paskelbė, jog laukia labai įdomios vados ir mes nedrąsiai užklausėme dėl galimybės įsigyti šuniuką. Ir 2012 m. pavasarį į Lietuvą atskrido pirmasis puli patinukas – Bolli. Po metų – kalytė Troja.

Turbūt, kaip ir daugelį, mus pirmiausia patraukė neįprastas kailis, tačiau dabar galime drąsiai sakyti, jog pulį daro puliu ne kailis, o jo charakteris. Pulis yra asmenybė.

Puli – vengrų aviganiai. Puli veislės šunų paskirtis ganymas ir apsauga. Daug kas gali paklausti kaip toks nedidelis šuo gali ganyti didžiules avių bandas ar ką nors apsaugoti? Nors šie šunys labiau panašūs į mažus meškučius, iš tiesų puliai yra be galo greiti šunys, greičiu aplenkiantys kitus aviganius. Puli – be galo šoklūs, todėl lengvai gali užšokti ant nepaklusnios avies ir pagriebę už sprando, priversti ją paklusti. Dėl greičio, šoklumo, vikrumo puliai pikiai dalyvauja Agility sporte.

veislyno sertifikatasPuli labai sargūs šunys. Tačiau avių bandų apsaugai būdavo naudojami kartu su kitais, didesniais ir grėsmingesniais šunimis, pavyzdžiui komandorais. Pajutęs grėsmę puli sukelia didžiulį triukšmą, taip pažadindamas savo didžiuosius draugus.  Todėl puliai netiks  turintiems jautrius lojimui kaimynus.

Visgi jei puli šuniui tektų susidurti su vilku, – nedidelė bėda. Šiuos šunis kailis puikiai saugo nuo vilko dantų. Tuo jau teko įsitikinti ir mums. Tiesa, užpuolikas buvo ne vilkas, o vokiečių aviganis. Deja, kartais kiti dideli šunys į pulius reaguoja ne kaip į šunis, o kaip į didelį gauruotą žaislą, kurį smagu patampyti.

Puli labai myli savo šeimininkus ir vaikus, iki pat senatvės išlieka žaismingi. Visgi dėl stipraus ganymo instinkto puliai gali pradėti “ganyti” mažus vaikus,  gali nemėgti bėgiojimo, peštynių ir triukšmo. Puliai labai greitai mokosi, tačiau lygiai taip pat greitai jiems atsibosta monotoniška veikla. Puliai nėra maratonininkai, jie – sprinteriai. Jiems nereikia ilgų ir nuobodžių pasivakščiojimų, tačiau būtina aktyvi veikla, būtinai turi turėti galimybę išsilakstyti dideliu greičiu. Puliai labai prisiriša prie savo šeimininkų, yra labai jiems ištikimi, juos “saugo”. Kad stiprus sargumo instinktas netaptų problema, pulius būtina nuo pat mažens socializuoti. Jie yra ilgaamžiai, todėl prieš įsigydami puli turėtumėt pagalvoti ar artimiausius 16 m. galėsite jam skirti savo dėmesį.